İkinci el Rolex saat alan yer 0532 327 6225 Rolex saat alımı satımı

İkinci el Rolex saat alan yer 0532 327 6225 Rolex saat alımı satımı

İkinci el yada hiç kullanmadığınız Rolex saatlerinizi değerine nakit alıyoruz. Bir telefon kadar yakınız 0532 327 6225 numaralı telefonumuzu arayarak saatinizin değerini öğrenebilir,dilerseniz Rolex saatinizi bize satabilirsiniz

ikinci el lüks İsviçre saatlerinde sektörde “Kral saat” olarak bir numaralı yerli Türk firmasıyız.

Rolex Saatler İle ilgili bir o kadar ilginç dünya dan haberler.
Rolex Sevenler Dikkatinizi çekecek bu
Rolex, haber konusunda hemen her gün kullandığımız, sahip olduğumuz zamanın bir göstergesi olan saatlerin en ünlü markalarından bir tanesi bulunuyor. Bu ünlü marka ise tüm dünya tarafından beğenilerek kullanılan, dünyanın en büyük lüks saat üreticisi olan İsviçreli şirket Rolex’tir. Günde yaklaşık 2.000 saat üreten marka, bu sektörde en dayanıklı ve en kaliteli saatleri üreten belli başlı şirketlerden olmuştur.Rolex ürünleri, bir saat olmalarının dışında adeta kusursuz bir sanat eseri olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bununla birlikte, en basitinden kendi hayatlarımızdan örnek verecek olursak, bir saat almaya karar verdiğimizde ve araştırma yaptığımızda ilk karşımıza çıkacak olan saat markasıdır Rolex ve inceleyerek spor yada klasik bir Rolex beğeniriz mutlaka,Ya da çok sevdiğimiz bir yakınımıza, yada hediye edeceğimiz kişinin makamına göre en güzel ve prestijli bir markadır Rolex.İşte bu kadar ünlü olan ve insanların ilk tercihlerinden birisi olan Rolex’in bilmediğiniz yönlerini, bugün sizlerle paylaşıyor olacağız. Eminim ki bu ilginç yazımızı sonuna kadar okuduğunuz zaman, değerli vaktinizi bu habere ayırdığınız için oldukça memnun kalacaksınız.
İşte Rolex hakkında daha önce duymadığınız ve bilinmesi gereken 15 değerli bilgi:
Aslında Rolex, ilk önce Londra’da ortaya çıktı.

1905 yılında Hans Wilsdorf ve Alfred Davis tarafından kurulan şirket, bilinenin aksine ilk önce İsviçre’de değil Londra’da kurulmuştur. İsviçre’den saat parçaları ithal edip bunları İngiltere’de birleştiren şirket, daha sonra İngiltere’de altın ve gümüş gibi materyallerinin vergisi çok yüksek olduğu için kurumlarını ülke dışına taşımıştır.
En pahalı Rolex saati!

Saatler dünyasında, Paul Newman’ın Rolex Cosmograph Daytona dünyadaki en nadir ve en çok aranan saatlerden biridir. 26 Ekim 2017’de, ikonik saat, bir açık artırmada satılan en pahalı saat oldu ve 17.8 milyon dolara bir Phillips müzayedesinde isimsiz bir telefon alıcısına gitti.

Paul Newman’ın Rolex Cosmograph Daytona ona, New York’taki Tiffany & Co.’daki saati satın alan ve onu “Dikkatli Beni Sür” mesajıyla kazınan eşi Joanne Woodward tarafından verildi ve Newman, her gün 15 için saat taktı. 1984’te kızı Nell’in erkek arkadaşı James Cox’a vermeden yıllar önce.

1963 yılında tanıtılan Rolex Cosmograph Daytona, Newman ile o kadar eşanlamlı ki, saat genellikle Paul Newman Saati olarak adlandırılıyor. Ünlü saatin sayısız örnekleri yıllar boyunca büyük fiyatlara satıldı. Ancak hiçbiri Newman’ın kendisi tarafından giyilen fiyatın yakınına gelmedi.

Bütün Rolex saatleri el işçiliğiyle yapılmaktadır.

Rekabete dayalı böyle bir iş sektöründe yıllardır ayakta kalabilmek için özel bir çaba harcanması gerekir ki Rolex de bu unsurun en başından beri farkındaydı. Nitekim, markanın her bir saati kusursuz bir el işçiliğiyle yapılmaktadır. Düzenli çalışmasının karşılığında da Rolex, dünyanın en iyi saat markası olarak anılmayı başarmıştır.
Rolex ve ünlü bir cinayet davası arasındaki ilişkiyi biliyor musunuz?

Öldürülen bir iş adamı, cinayetten sonra katili tarafından bir nehre atılmıştır. Talihsiz iş adamının cesedi 2 haftadan daha uzun bir zaman sonra ancak bulunabilmiştir. Vücudundan kimlik teşhisi yapmanın neredeyse imkansız olduğu maktul, katilin kurbanının kolundan çıkarmayı unuttuğu hala çalışır vaziyette olan Rolex marka saati sayesinde tanınabilmiştir.
Dalgıçlıkta kullanılan saatlerin her biri özel olarak test edilmektedir.

Dalgıçlık için kullanılan her bir saat, özel basınçlı su tanklarında bireysel olarak test ediliyor ve neredeyse 1000 saatin arasından yalnızca bir tanesi hata veriyor.
Bir Rolex marka saatin üretilmesi için ne kadar zaman harcandığını biliyor musunuz?

Bu soruyu sizler için cevaplamaktan gurur duyuyoruz, nitekim böyle kaliteli saatin üretilebilmesi için hemen hemen koca bir sene gerekiyor. Şirketin yılda 1 milyon adet saat ürettiğini düşünecek olursak, bu durum şirketin bir saati için ne kadar işçi çalıştırdığı ve ürüne ne kadar para harcadığı hakkında bir fikir veriyor, değil mi?
Bir Rolex saatin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Elbette, bir Rolex saatin gerçek mi sahte mi olduğu en iyi bir uzman tarafından anlaşılabilir. Ancak, yine de Rolex saatinizi elinize aldığınızda, saniye ibresinin incelikle ve hiç aksamadan çalıştığını gözlemliyorsanız ve saatinizin sahip olduğu kalite hakkında ufak bir fikriniz varsa, ürününüz büyük ihtimalle gerçektir
Yada 0532 327 6225 numaralı telefonumuza Whatsapp yoluyla detaylı resim atın anında ekspertiz yapalım.
2. Dünya Savaşı ve Rolex.

2. Dünya Savaşı’nda İngiliz Hava Kuvvetleri subaylarının neredeyse hepsinde Rolex marka saat bulunuyordu ve bu subaylar ne zaman Naziler tarafından esir alınsalar, Alman askerler subayların saatlerine el koyuyorlardı. Zira Rolex saatler, İngiliz Hava Kuvvetleri için adeta bir sembol durumuna gelmişti.
1980’li yıllarda Rolex marka saatler, gerçekten pahalı olmaya başlamıştı.

1980’li yıllar, insanların sahip olduğu paraları, güzel ve göz alıcı ürünler için harcamaya başladığı yıllardı. Rolex’in kalitesinin farkına varan tüketiciler, markaya her gün daha da artan bir rağbet göstermeye başladılar. Böylece, çok kısa bir süre içinde ünlenen Rolex şirketi, ürünlerinin fiyatlarını katlayarak satışa çıkarmaya başladı.
“Rolex” marka isminin arkasındaki hikaye ne?

Aslında, bu konu hakkında kesin bir açıklama bulunmuyor. Yine de Rolex’in marka ismi olarak seçilmesindeki nedenlerinden birkaçının şunlar olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle Rolex yazısı bir saatin üzerinde iyi duruyor ve ayrıca isim hemen her dilde oldukça kolay telaffuz ediliyor.
Rolex’in bir ordu büyüklüğünde değerli taş uzmanları bulunuyor.Rolex şirketinin, ürünlerinin üzerinde kullandığı değerli taşları test eden ve saatlerinin üzerine yerleştiren uzman bir kadrosu bulunuyor. Oldukça büyük bir kadroya sahip mücevher uzmanları, saatlerin üzerinde kullanılan elmasların gerçek olup olmadığını anlamak için özel yöntemler kullanıyorlar. Yapılan bu çalışmalarda 20 milyon elmasın içerisinde yalnızca 2 tanesi sahte çıkıyor.
Mariana Çukuru’ndaki Rolex!

Jacques Piccard inanılmaz su altı yolculuğuna başlarken, yanına Rolex marka saatini de aldı. Ünlü ismin, Mariana Çukuru’na yaptığı 3.352 metrelik su altı yolculuğunda yanında olan saat, bu inanılmaz yolculuktan sonra da takır takır çalışmaya devam etti.
İki zaman dilimine sahip olan ilk saat, Rolex tarafından üretildi.

İki zaman dilimli olan saat, Rolex şirketi tarafından, uzun bir transatlantik yolculuğa çıkacak olan Pan Am pilotları için üretildi.
Rolex’in kurucusu tüm kazancını hayır kurumuna bağışlamıştır.

Rolex’in kurucusu olan Hans Wilsdorf, henüz 12 yaşındayken yetim kalmış bir çocuk olup, küçük yaşta bir saat ihracatçısının yanında çalışmaya başlamıştır. Zor bir çocukluk geçirmiş olan Wilsdorf, geçmişini unutmayarak, sahip olduğu tüm servetini hayır kurumlarına ve yetimhanelere bağışlamıştır.
En ucuz Rolex saatinin hangisi olduğunu biliyor musunuz?
Şimdiye kadar üretilmiş olan en pahalı Rolex’in hangisi olduğunu paylaşmıştık. Peki, en ucuz olan Rolex saatini daha önce hiç merak etmiş miydiniz? Belki de hiç düşünmemiş olduğunuz bu ilginç sorunun cevabını da hemen sizlerle paylaşalım. Şimdiye kadar üretilmiş olan Rolex saatlerin arasında en düşük fiyata sahip olan saat, bir Rolex Air-King olup, değeri de 3.000 dolardır.

Dünyanın en pahalı Rolex saatleri

10. Steve McQueen’in 1967 Rolex Submariner’ı
Steve McQueen’in 1967 Rolex Submariner’ı

2009’da Steve McQueen’in 1967 Rolex Submariner’ı, Antiquorum tarafından düzenlenen bir açık artırma etkinliğinde 234.000 $ ‘a satıldı. Referans 5512 ilk olarak 1967’de üretildi ve bir tarih göstergesi içermiyor. Tasarım açısından, saat şüphesiz vintage görünüyor.

Saat ortak insanlara oldukça sıradan görünebilir. Fakat açıkçası, kullanılan tasarım veya malzemenin fiyat ile ilgisi yoktu. Bir zamanlar Steve McQueen’in sahip olduğu gerçeği, açık artırma pazarında büyük bir fiyatı emretmek için saati garanti ediyordu.

“Havanın Kralı” olarak adlandırılan Steve McQueen Amerikalı bir aktördü. 1960’larda ve 1970’lerde en popüler aktörlerden biriydi ve büyük maaşları sinema stüdyolarından yönetebiliyordu. The Sand Pebbles’daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

 

9. Paul Newman Ferrari Kırmızı Rolex Daytona
Paul Newman Ferrari Kırmızı Rolex Daytona

Paul Newman Ferrari Kırmızı Rolex Dayton, bu listede aktör Paul Newman ile ilişkili iki saatin ilkidir. Saat, Ferrari’den ilham aldı ve kırmızı ve siyah bir kadran içeriyordu ve tartışmasız en havalı ve en kolay tanınan öğe haline geldi.

17 mücevherli, el ile yarası olan bir saattir ve çapı 37 mm’dir. Saatin Newman ile ilgili olduğu gerçeğine doğrudan bağlı bir fiyat olan 267.203 dolarlık ağır bir fiyata satıldı. Newman bir Amerikan aktör ve yarış arabası şöförüydü. 1986 filmi The Color of Money’de gösterdiği performansla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı.

8. Rolex Platin Diamond Pearlmaster

Pahalı malzemelerden yapılmış lüks ürünler, pazarda her zaman yüksek bir fiyat verir. Örneğin, Rolex Platinum Diamond Pearlmaster’ı ele alalım. Bu, meteorit pırlantadan yapılmış bir kadran ve 42 baget pırlanta ile süslenmiş bir çerçeveye sahip sınırlı bir modeldir. Safir kristalden yapılmış bir çift hızlı seti vardır ve ölçüleri 39 mm’dir.

2011’de piyasaya sunulan Rolex Platinum Diamond Pearlmaster, 277.850 dolarlık MSRP ile satışa sunuldu. Şu an lüks saat, mücevher ve lüks saat satıcısı olan Sant Blanc’ta bulunan 230.000 dolarlık bir fiyatla satılıyor. Rolex Platinum Diamond Pearlmaster, tüm bu bling ile süslü görünüyor. Ancak bu listede en pahalı beşinci Rolex saatini görene kadar bekleyin.

 

7. 1972 James Bond Rolex Denizaltı
1972 James Bond Rolex Submariner

8 Kasım 2015’te, Sir Roger Moore tarafından James Bond olarak giyilen Rolex Submariner, Cenevre’deki bir Phillips müzayedesinde 365.000 dolara satıldı. 1972’de üretilen Reference 5513, 1973 James Bond filmi Live ve Let Die’de pervane olarak kullanıldı.

Saat yapım prodüksiyon tasarımcısı Syd Cain tarafından film için yoğun bir şekilde değiştirildi. En önemlisi, çerçeve dairesel testere şeklinde yeniden şekillendirildi. Live and Let Die’de Bond, bir ipi kesmek için keskinleştirilmiş çerçeveyi ve Miss Caruso’nun elbisesini çıkarmak için saatin “manyetik alanı” nı kullanıyor.

Film değişiklikleri nedeniyle, 1972 James Bond Rolex Submariner, gerçekten zamanı söylemiyor. Yani, bazı koleksiyoncuları durdurabilecek gerçek bir saat olarak kullanışsız. Ancak aydınlık tarafta, içlerinde Moore’un bir imzası var.

 

6. Dr. Rajendra Prasad’ın Altın Rolex Oyster Perpetual’ı
Rajendra Prasad’ın Altın Rolex Oyster Perpetual’ı

2011’de, Sotheby’nin bir zamanlar Hindistan’ın ilk cumhurbaşkanı olan Dr. Rajendra Prasad’a ait bir saat açık artırması olacağını açıkladı. Saat kadran üzerinde bulunan bir Hindistan haritası ile 18 ayar pembe altından yapılmış bir Rolex Oyster Perpetual. Aramada Hindistan’ın 26 Ocak 1950’deki ilk anayasal günü de yer alıyor. Prasad açılışta saati muhtemelen hediye olarak aldı.

Sotheby’nin Dr. Rajendra Prasad’ın Altın Rolex Oyster Perpetual’i için tahmini maksimum değeri 444.000 dolardı. Ancak, Hint hükümeti Prasad’ın ailesi adına müdahale ettiğinde, yetkililere saatin onlardan önce çalındığını söyleyen eşya asla satılmadı. Buna cevaben, Sotheby’nin müzayedeyi ertelediği sırada yetkililer davaya bakmıştı.

 

  1. 5. Rolex GMT Master II ice
    Rolex GMT Master II ice

Rolex GMT Master II Ice, kesinlikle dünyanın en baş döndürücü lüks saatlerinden biridir. Her şey o kadar bling ile kaplanmış ki “pahalı” kelimesi de arkaya kazınmış olabilir. 2014’te lüks saat, 485.350 $ ‘lık piyasa fiyatı ile tokatlandı; bu, listedeki bir sonraki ürünlere kıyasla oldukça mütevazı.

Rolex GMT Master II Buz, beyaz altından yapılmıştır ve aradığınız her yerde çok sayıda elmas içerir. Ve “her yerde” derken, saatin her santimini kastediyoruz. Kadran dalgalı formda düzenlenmiş bir elmas setine sahiptir ve bilezik tamamen elmaslarla kaplıdır. Abartılılık konusunda birkaç saat Rolex GMT Master II Ice’a yaklaştı.

 

4. Eric Clapton’daki Rolex “Oyster Albino” Cosmograph Daytona

Aynı zamanda büyük müzik hayranları olan saat koleksiyoncuları için Eric Clapton’daki Rolex “Oyster Albino” Cosmograph Daytona Kutsal kasedir. 10 Mayıs 2015 tarihinde Cenevre’deki bir Phillips müzayedesinde 1.4 milyon dolara satıldı. İlk olarak Sotheby’nin New York’ta 2003 yılında, 505.000 dolara satıldığı bir müzayede yapıldı.

1971’de üretilen Referans 6263, gümüş kadranla aynı renkte, yani “Albino” monikeriyle aynı renkte gümüş kronograf toplayıcıların bulunduğu dört örnekten sadece biri olması nedeniyle benzersizdir. Normal olarak, bir Referans 6263’te siyah kronograf toplayıcılar bulunur. Paslanmaz çelik bir kutuda bulunur ve elle sarılmış bir Kalibre 727 ile çalışır.

Bir zamanlar Eric Clapton’a ait olduğu gerçeği, fiyatı yalnızca benzeri görülmemiş bir bölgeye yükseltti. “Blue Eyes Blue”, “Wonderful Tonight” ve “Tears in Heaven” şarkılarıyla bilinen Clapton, 1990’lı yıllarda saati satın aldı.

 

3. 1942 Rolex Antimagnetique

1942 Rolex Antimagnetique, şimdiye kadar yapılmış en büyük Rolex olup Rolex saatler arasında gerçekten eşsiz bir parçadır. Doğal olarak, Cenevre’deki bir Phillips müzayedesinde büyük miktarda para aldı ve 14 Mayıs 2016’da yaklaşık 2,5 milyon dolar sattı.

1942 Rolex Antimagnetique, halka açıklanmadı. Seçkin bir yarış ekibi grubuna ve şoförlerine verilen özel bir saatdi. Var olduğu bilinen yalnızca 12 örnekle 44 mm bölünmüş saniye kronografisi dünyadaki en nadir saatlerden biridir. Paslanmaz çelik ile kaplanmıştır ve sabit saniye ve 30 dakikalık kayıt için bir çift yardımcı kadran içerir.

2. Bao Dai Rolex

Açık artırmalarda büyük miktarda para almak için telif haklarına sahip olduğunuz ürünlere her zaman güvenebilirsiniz. Vietnam’ın son imparatoru Bao Dai’nin sahibi olduğu Bao Dai Rolex, bir açık artırmada satılan en pahalı ikinci saat. Saatler, 13 Mayıs 2017 tarihinde Cenevre’de gerçekleşen bir Phillips müzayedesinde 5 milyon doların üzerinde satış yaptı.

Bao Dai Rolex, özgün bir saattir – yalnızca orijinal sahibinden dolayı değil. 18 ayar sarı altından yapılmış saatin, ay evresi göstergesine sahip üçlü bir takvimi var. Siyah kadranı vardır ve çift saatlerde (6 hariç) bir dizi elmas işaretleyici içerir.

Nguyen Phuc Vinh Thụy’den doğan Bao Dai, Nguyen Hanedanlığı’nın 13. ve son imparatoruydu. İmparator seçildi ve 1926’da babası Khai Dinh’in ölümünden sonra “Büyüklüğün Bekçisi” anlamına gelen Bao Dai adını aldı. Bao Dai, 1945’te Japonya’nın II.

 

1. Paul Newman’ın Rolex Cosmograph Daytona

Saatler dünyasında, Paul Newman’ın Rolex Cosmograph Daytona dünyadaki en nadir ve en çok aranan saatlerden biridir. 26 Ekim 2017’de, ikonik saat, bir açık artırmada satılan en pahalı saat oldu ve 17.8 milyon dolara bir Phillips müzayedesinde isimsiz bir telefon alıcısına gitti.

Paul Newman’ın Rolex Cosmograph Daytona ona, New York’taki Tiffany & Co.’daki saati satın alan ve onu “Dikkatli Beni Sür” mesajıyla kazınan eşi Joanne Woodward tarafından verildi ve Newman, her gün 15 için saat taktı. 1984’te kızı Nell’in erkek arkadaşı James Cox’a vermeden yıllar önce.

1963 yılında tanıtılan Rolex Cosmograph Daytona, Newman ile o kadar eşanlamlı ki, saat genellikle Paul Newman Saati olarak adlandırılıyor. Ünlü saatin sayısız örnekleri yıllar boyunca büyük fiyatlara satıldı. Ancak hiçbiri Newman’ın kendisi tarafından giyilen fiyatın yakınına gelmedi.

GMT nedir?
Dünyamız hemen hemen sabit bir hızda kendi ekseni etrafında döndüğüne göre, bu bir tam turu bir zaman birimi olarak da kullanabiliriz. Kim bilir ne zaman, hep birlikte kabul etmişiz ki, bir gün 24 tane birbirine eşit ‘saat’ten oluşur. Her saat 60 dakikadan. Her dakika 60 saniyeden.

Bu bilgiyi bir an için aklımızda tutalım, şimdi biraz geometriye bakalım.
Dedim ya dünyamız mükemmel olmasa da bir küre diye, küre üç boyutlu bir form. Bunu iki boyutluya indirgeyecek olsak bir daire bulurduk. Dünyaya tepeden bakın, bir daire görürsünüz.

Bir daire, 360 açı derecesi demektir.

Şimdi şöyle düşünün: Bir gün, 24 saat, yani 1440 dakikadır.

360 derecelik bir çemberde 0 dereceden bir tam tur atıp yeniden aynı noktaya gelmek

1440 dakika sürer yani.

Başka bir deyişle dünya çevresinde bir tam turu ifade eden 360 derecenin her bir derecesi aslında 4 dakikadır. Dünyanın kendi ekseni etrafında bir derecelik dönüşü 4 dakikada gerçekleşir.

Her dört dakika geçişinde dünya kendi ekseni etrafında 1/360 kadar dönmüş demektir.

Peki ama bütün bunları bilmek bize ne sağlar?

Çok şey sağlar. Bu bilgi sayesinde denizlerde ve gökyüzünde yolumuzu bulabiliriz, haritada nerede olduğumuzu biliriz.

Biliriz ama bazı şartlarla: Yola çıktığımız yerin haritadaki tam koordinatını bilmemiz, tam yola çıkış saatimizi bilmemiz, hangi yöne hangi hızda ve ne süreyle gittiğimizi bilmemiz gerekir.

Diyelim ki geminizle, dünya üzerindeki 0 boylamını belirleyen Londra Greenwich’teki gözlemevinin tam üstünden geçen boylamdan saat tam 00.00’da geçtiniz ve saatte 20 mil ortalama hızla batıya doğru tam 1 saat yol aldınız ve o an nerede olduğunuzu merak ettiniz. O an tam olarak 0 boylamının 20 mil batısındasınız.

Bugün bütün bu hesapları marifetli cep telefonlarımız aracılığıyla bile becerebildiğimiz için artık eski usul gemicilik, eski usul havacılık pek kalmadı. Ama bundan 40 yıl önce bile, ortada ne GPS ne de başka cihazlar yoktu, otururdunuz haritanın başına, hassas saatlere bakarak, hassa tutulmuş seyrüsefer bilgileriyle o an nerede olduğunuzu bulurdunuz. Yakın zamana kadar uçaklarda seyrüsefer görevlileri de olurdu okyanusaşırı uçuşlarda.

Saatin nereden geldiğini ve neden önemli olduğunu anlatabildim sanırım.

Meselenin bir boyutu daha var: Nasıl bir metrenin bir metre uzunlukta olması ülkeler ve kültürler arasında bir nevi sosyal kontratsa, nasıl bir günün 24 saat uzunluğunda olması bir sosyal kontratsa, 0 dereceli boylamın Londra yakınlarındaki Greenwich’ten geçiyor olması da bir sosyal kontrat.

Yüzyıllardır, dünyanın gemicileri ve havacıları bu kontrata dayanarak seyrüsefer yapıyor, hepimiz de saatimizi o 0 boylamına göre ayarlıyoruz, İngiltere Londra’daki meşhur Big Ben isimli saatin gongları bütün dünyanın saat ayarını belirliyor. (Günümüzde bu ayarı daha kusursuz yapmak için atomik saatler kullanıyor, saatlerimizi uydulardan gelen sinyallerle ayarlıyoruz ama şimdi kafanızı karıştırmayayım.)

Kısacası, açılımı Greenwich Mean Time olan GMT kısaltması, aslında bir nevi dünya çapında Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Herkes saatini oraya bakıp ayarlıyor.

Dünyanın ülkeleri oturmuşlar, bu her bir derecenin 4 dakika etmesi kuralını hayatta kolaylık olsun diye esnetmişler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.